Četiri savjeta pri odabiru agenta za nekretnine

Četiri savjeta pri odabiru agenta za nekretnine

Bilo da se obratite agentu za nekretnine ili se odlučite sami prodati, unajmiti i potražiti nekretninu – u pitanju je vaš osobni izbor. Međutim, ako prethodno niste imali slično iskustvo, preporučamo da se obratite agentu.  Odabir agenta ozbiljna je zadaća, posebno ako mu planirate povjeriti ključeve svoje imovine i pokazivanje klijentima. Da biste dobili stručnu pomoć, uštedjeli novac i izbjegli svakakve probleme, preporučujemo da uzmete u obzir niženavedene savjete.

1. Preporuke prijatelja i poznanika

Sigurno među vašim prijateljima postoji netko tko je već kupio ili prodao nekretninu i drugu imovinu. Pitajte ih s kojim su agentom surađivali. Ako je posao prošao glatko i pozitivno, zasigurno su spremili agentov kontakt i rado će ga podijeliti s vama. Agent koji vam je preporučen najvjerojatnije će odgovorno pristupiti i vašem pitanju.

Ako su vaši prijatelji imali negativno iskustvo s agentom, saznajte razloge. Njihovo iskustvo ne znači da treba izbjegavati sve agente za promet nekretninama, međutim, pogreške se mogu uzeti u obzir i ne ponavljati.

Ako nemate poznanika sa sličnim iskustvom, proučite kritike drugih o agentima koji rade u vašem mjestu. Portal mm.hr ima detaljne opise s ocjenom na temelju osvrta stvarnih klijenata.

2. Reputacija agencije

Ako vam je teško vjerovati agentu kao takvom, možete pronaći posrednika u jednoj od velikih specijaliziranih agencija. U svakom gradu postoji agencija za nekretnine s dobrom reputacijom. Očito je da takva tvrtka ne treba obmanjivati ​​klijenta radi trenutne koristi: reputacija koju su stvorili tijekom dugogodišnjeg rada i dalje je krhka, pa čak i samo jedno negativno iskustvo može joj naštetiti. Stoga pročitajte osvrte o agencijama, razgovarajte s različitim agentima za nekretnine… Tako ćete lakše pronaći agenta s kojim će vam biti ugodno raditi, a agencija će biti jamac. Ako trebate provesti složenu transakciju, mnogo su veće šanse pronaći stručnjaka uskog profila u agenciji za promet nekretninama s dobrom reputacijom. Informacije o reputaciji agencije za promet nekretninama možete pročitati na našem portalu te možete pitati svoje prijatelje.

3. Ugovorne obveze

Nije važno što će raditi agent: tražiti podstanare za vaš stan ili prodavati elitnu vilu uz more. Važno je da profesionalci rade strogo u okvirima potpisanog ugovora. Prije potpisivanja ugovora, provjerite agentovu licencu. Ako agent nudi suradnju bez dokumenata, odbijte njegove usluge. Odbijanje ugovornih obveza može biti motivirano bilo čime. Ovo je uvijek upozorenje, i bolje je pronaći drugog agenta. Bez obzira na obećanja, morate imati na umu jedno: nitko nikome ništa ne duguje bez ugovora. Postoji još jedna nijansa - ako stručnjak zaključi s vama ugovor o pružanju informativnih usluga, također vam nije dužan ništa. Može vam poslati poruku s adresom objekta, nazvati i obećati razgled nekretnine, a usluga će biti pružena. Profesionalni agenti uzimaju novac samo ako je postignut rezultat. 

4. Cijena usluge

Agencije za nekretnine obično zarađuju od provizija, a to je fiksni postotak. Za dugoročni najam to može biti jedna mjesečna najamnina. Posebno "sretni" agenti mogu uzeti takvu proviziju i od najmodavca i od podstanara.

U slučajevima prodaje, provizija može biti od 0,5 do 6%. Obično ne više od 3% s jedne strane.

Postoje agencije koje određuju nisku proviziju, iskreno daju cijenu pravne podrške, itd.

Ako vam agent kaže nešto poput "Vidjet ćemo" ili ako kontaktirate agenciju i dobijete višeznačne odgovore o cijeni usluge, bolje je odmah odbiti bilo kakve prijedloge za daljnje pregovore. I prodavatelj i kupac moraju točno znati koliki su troškovi. Potražite stručnjake koji rade po fiksnoj cijeni, to će vam pomoći uštedjeti novac i živce.

Nadamo se da će vam ovi savjeti pomoći u odabiru prave nekretnine i izbjeći nepotrebne troškove, vremenske i financijske.

Prethodno Sljedeći

Vidi također